Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
Kalendarz
Dziś jest Niedziela 26 maja 2019 roku Filipa, Pauliny DZIEŃ MATKI Odwiedziło nas: 8212002 internautów
word słupsk
word słupsk word słupsk word słupsk
Menu przy wyszukiwarce
Wyszukiwarka
Sonda
Odpowiedz nam na pytanie,
jakie czynniki najbardziej wpływają na Pani / Pana poczucie bezpieczeństwa w ruchu dorogowym?
Oznakowanie poziome i pionowe dróg
zachowanie innych uczestników ruchu drogowego
zmiany organizacji ruchu
częste i wnikliwe kontrole drogowe
budowa nowych dr.óg ( obwodnice, ringi, autostrady)
natężenie ruchu
Kursy, szkolenia

Kurs "Minus 6 pkt" 
Najbliższy 28 maja 2019 r.


zobacz więcej

Najbliższy termin kursu reedukacyjnego: 07 - 08.06.2019 r.


zobacz więcej

Kierowanie ruchem drogowym: 11.06.2019 r.


zobacz więcej

Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego » "Nowe Prawo Rowerowe" - folder

Data publikacji: 2012-05-10 13:28:35

"Nowe Prawo Rowerowe" - folder


ROZSZERZENIE DEFINICJI ROWERU

Rozszerzenie definicji roweru: „rower to pojazd mierzący 90 cm szerokości, poruszany siłą mięśni lub silnikiem elektrycznym pozwalającym osiągnąć prędkość 25 km/h. Riksza również może jeździć po ścieżce rowerowej, jeśli nie jest szersza niż 90 cm." Oznacza to, że rowery elektryczne i wielośladowe będą mogły poruszać się po ścieżce rowerowej, (dotychczas możliwość taką miały wyłącznie jednoślady).
Warunkiem poruszania się roweru elektrycznego po ścieżce jest automatyczne odcinanie zasilania po osiągnięciu prędkości 25 km/h.

 

PRZYCZEPKI

Przyczepki rowerowe dla dzieci przed zmianami były nielegalne, teraz można ich używać. Są znacznie stabilniejsze i bardziej bezpieczne od fotelików.  

 

PIERWSZEŃSTWO NA PRZEJEŹDZIE ROWEROWYM

Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi pamiętać, że ma teraz obowiązek przepuścić rowerzystę, który nie tylko już wjechał na przejazd rowerowy, ale także się do niego zbliża. Wcześniej nie miał takiego obowiązku.

 

PASY RUCHU DLA ROWERÓW

Wprowadzone zostaną specjalne pasy ruchu dla rowerów po prawej stronie jezdni: rowerzysta, który nim jedzie, będzie mieć pierwszeństwo przed samochodami skręcającymi w prawo. Pas ruchu dla rowerów stanowi część jezdni przeznaczona do ruchu rowerów w jednym kierunku.

 

JAZDA ROWERZYSTÓW OBOK SIEBIE

Rowerzyści mogą jeździć obok siebie. Dotyczy to sytuacji, kiedy nie utrudniają ruchu i nie stwarzają zagrożenia dla innych uczestników ruchu. W praktyce niemal na każdej drodze mogą się poruszać w ten sposób. 

 

WYPRZEDZANIE PRZEZ ROWERZYSTĘ POJAZDÓW JADĄCYCH W KORKU

Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony. Podczas skręcania w prawo kierowca samochodu, widząc rowerzystę jadącego przy prawej krawędzi jezdni, musi go przepuścić, zanim wykona manewr.

ŚLUZA ROWEROWA

 

Rowerzysta może także zatrzymać się na skrzyżowaniu przed samochodami, które czekają na zmianę światła. W tym celu mają powstawać śluzy dla rowerów - wyróżnione innym kolorem nawierzchni przestrzennie, usytuowane między tarczą skrzyżowania a linią zatrzymania dla samochodów przed sygnalizacją świetlną.
W śluzie rowerowej rowerzyści mają prawo zająć całą szerokość jezdni, przeznaczoną do jazdy w danym kierunku. Po ruszeniu muszą skręcić lub -przy jeździe na wprost - zająć odpowiedni pas ruchu.

 

JAZDA PO CHODNIKU

Rowerzysta może poruszać się po chodniku:

- jeśli jego szerokość przekracza 2 m, a pojazdy na drodze poruszają się z prędkością większą niż 50 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Na chodniku zawsze pieszy ma pierwszeństwo.

- podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak śnieg, ulewa, silny wiatr czy gołoledź;

- jadąc z dzieckiem mającym mniej niż 10 lat.

 

OBOWIĄZEK JAZDY PO ŚCIEŻCE ROWEROWEJ

Rowerzysta musi korzystać z drogi dla rowerów, jeśli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Należy więc przyjąć, że rowerzysta może korzystać z pasa ruchu, jeśli ścieżka znajduje się po drugiej stronie ulicy.

 

 
Utworzony: 2012-05-10 13:28:35 przez: Henryk GRZĄDZIELSKI
Ostatnia modyfikacja: 2012-05-10 14:09:41 przez: Henryk GRZĄDZIELSKI